PPS – Polifenilen sülfür 

PPS malzeme (kimyada polifenilen sülfür olarak bilinir), Ensinger tarafından kullanılan talaşlı imalat için standart yarı mamul levha, çubuk ve içi boş çubuk şeklinde imal edilir. PPS plastik, yarı kristal bir yüksek sıcaklık termoplastiğidir. PPS, 200 ° C sıcaklık sıcaklıklarında dahi çok iyi mekanik dayanıma sahiptir. Düşük su emiliminin yanı sıra, PPS polimeri iyi boyutsal stabiliteye ve mükemmel elektriksel kullanıma sahiptir. PPS termoplastik, yüksek sıcaklıklarda safra kimyasal olarak oldukça kararlıdır. Piyasadaki PPS tedarikçileri, PPS GF40 (% 40 cam elyaf takviyeli) gibi takviyeli PPS sınıflarında polifenilen sülfür reçine sunar. Yarı mamullerde dolgusuz tipten özel sınıflara kadar farklı modifikasyonlar mevcuttur.


PPS MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI

PPS plastiklerin sunduğu özellikler:

Yüksek saflık özellikleri

Yüksek kristallik

İyi elektrik yalıtımı

Yüksek mekanik dayanım

Mükemmel yüksek sıcaklık direnci

Çok yüksek kimyasal direnç

Sürünme direnci

Çok çeşitli sıcaklık ve nem seviyelerinde boyutsal stabilite

 TİPİK PPS UYGULAMALARI

Elektronik endüstrisi: Konnektörler, kontak rayları, ısı kalkanları, kontaklı basınç diskleri ve yarı iletken üretimine yönelik özel tipler

Otomotiv endüstrisi: “kaput altı”, yakıt ve fren sistemleri

Tıp endüstrisi: Cerrahi alet parçaları

Mekanik mühendisliği: Kompresör ve pompa parçaları, dişliler, valfler, kayar yataklar, zincir kılavuzları ve taban plakaları

Kimya endüstrisi: Valfler, musluklar, burçlar, pompalar, nozüller, borular ve silindirler

PEEK – Polietereterketon

Yüksek sıcaklık plastiği PEEK polimerinden üretilen parçalar aynı zamanda 260°C’ye kadar (480°F) sıcaklıklarda çalışabilir ve erime noktası 341°C (646°F) civarındadır. PEEK plastik genellikle sıcak su veya buhar ortamlarında kullanılmakta olup esneme ve çekme dayanımı gibi fiziksel özelliklerini büyük ölçüde korur. Polietereterketon genellikle yüksek fiyat eğilimindeki mühendislik termoplastiklerinden biri olarak görülür ancak deneyimli kullanıcılar, PEEK malzemelerin daha hafif, daha güçlü ve zorlu ortamlarda daha uzun süre dayanan parçalar üretme imkanı sağlayarak getirdiği katma değerin farkına varmıştır. 


PEEK MALZEME ÖZELLİKLERİ

En yüksek sıcaklık dayanımlı plastik: PEEK

PEEK, yüksek performanslı plastikler arasında ısıya dayanıklı en iyi malzemelerden biridir. 260 ° C’de 5000 saat kullanıldığında bile, mukavemet başlangıçtaki ile hemen hemen aynıdır ve termal stabilitede mükemmeldir. PEEK en zorlu ortamlarda uzun ömre sahiptir.

Uzun süreli sıcaklık dayanımı: 260°C 

 Kısa süreli sıcaklık dayanımı: 300°C

 Camsı geçiş sıcaklığı: 143°C

Erime noktası: 343°C

 Yük altında deformasyon sıcaklığı HDT-A : 152°C

Alev geciktiriliği: UL94 V0 
PAI – Polyamid-imid

Torlon plastikten üretilen parçalar, yüksek mekanik yüklenme kabiliyeti sağlayan yüksek seviyede çekme ve basma dayanımı sergiler. Ek olarak, Torlon malzemesi yüksek seviyede tokluk ve sertlik sağlar. Düşük ısıl genleşme özellikleri ve ısıl kararlılık ile birleştirilmiş mekanik sağlamlık, boyutsal olarak kararlı bitmiş parçalar üretmeye yardımcı olmaktadır. Diğer Torlon özellikleri arasında yüksek çekme ve basınç dayanımı bulunur. PAI polimerinin modifikasyonları, mukavemet ve sertliği arttırmak için cam veya karbon elyaf gibi malzemelerle veya kuru çalışma koşullarında bile sürtünmeyi azaltmak ve aşınma özelliklerini artırmak için PTFE ve diğer yağlayıcılar ile de mümkündür. Torlon malzemesi boyutsal değişikliklere sebep olabilecek seviyede nem emme sergileyecektir. Torlon ayrıca doymuş buhara maruz kalmaya karşı hassastır. Torlon PAI plastik, mekanik, elektrik, kimyasal, termal ve tribolojik özelliklerin mükemmel bir dengesini sunar ve yüksek sıcaklıklarda zorlu ortamlara sahip zorlu uygulamalarda iyi performans gösterir.

PAI MALZEMESİ ÖZELLİKLERİ VE STANDARTLARI
Üstün tribolojik ve aşınma performansı
Yüksek sıcaklıkta mükemmel mekanik güç ve sertlik
Yüksek çekme mukavemeti
Yüksek sıkıştırma mukavemeti
Olağanüstü yük altında deformasyon sıcaklığı

Mükemmel ısıl genleşme katsayısı

 Çok iyi darbe dayanımı

 Mükemmel termal kararlılık

 Kolay işlenebilirlik

 Yüksek kimyasal dayanımı

PI – Poliimid 

PI malzeme (kimyada Poliimidler olarak bilinir), Ensinger tarafından talaşlı imalat için standart yarı mamul şekilleri levha, çubuk ve içi boş çubuk formunda üretilir. Yarı mamulleri üretmek için kullanılan sinterleme sürecine ek olarak, mamul bileşenler doğrudan şekillendirme süreci kullanılarak uygun maliyetle büyük miktarlarda üretilebilir. 

PI plastik, erimeyen bir yüksek sıcaklık polimeridir. Dayanımı, boyutsal kararlılığı ve sünme direnci 260°C üstü sıcaklıklarda bile yüksek seviyede kalır. Yağlanmamış koşullarda çalışabilme özelliği ve yüksek pV oranlarıyla bir araya gelen düşük aşınma oranları, bu ürünü zorlu sürtünme ve aşınma uygulamaları için ideal malzeme haline getirerek ömrü uzatır ve bakım maliyetlerini azaltır. Bu ürünün yüksek saflık seviyesi ve düşük gaz çıkışına vakum, uzay ve yarı iletken endüstrisinde ihtiyaç duyulur.

PI MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI
PI plastiklerin sunduğu özellikler:
Erimeyen yüksek sıcaklık poliimidi
Uzun süreli termal dayanım 300°C (kısa süreli 400 °C’ye kadar)
470°C’ye kadar yüksek ısı dayanımı (HDT/A)
-270°C’ye kadar iyi kriyojenik özellikleri
260°C üzeri yüksek sıcaklıklarda dahi yüksek dayanım, katsayı ve sertlik
Mükemmel ısı ve elektrik yalıtımı
Vakum koşullarında yüksek saflık seviyesi, düşük gaz çıkışı
İyi işlenebilirlik
Kendinden alev geciktirici 

250 °C / 482 °F’de Sünme Gerinimli TECASINT


PPSU – Polifenilsülfon 

PPSU plastik, yüksek camsı geçiş sıcaklığına ve düşük nem emilimine sahip olan bir amorf malzemedir. Ayrıca PPSU malzeme, polisülfon grubundaki PSU ve PES’e göre daha iyi darbe dayanımına ve kimyasal dirence sahiptir. Bu özelliklerin haricinde PPSU polimeri, kızgın buharlı sterilizasyona bu polimer grubunun diğer üyelerine göre daha iyi dayanabilmekte olup deterjanlara ve dezenfektanlara dirençlidir.

PPSU MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI
Yüksek çalışma sıcaklığı (180°C)
■İyi kimyasal uyumluluk
■Mükemmel hidroliz direnci (tekrar eden buharlı sterilizasyona uygun)
■Geniş bir sıcaklık aralığında yüksek sertlik

■Çok yüksek darbe dayanımı

■Yüksek boyutsal stabilite

■Yüksek enerjili ışımaya karşı çok iyi direnç (gamma ve X ışınları)

■İyi elektrik yalıtımı özellikleri

■Olumlu dielektrik özellikleri

PSU – Polisülfon

Poliarilsülfonlar (PSU), polisülfonlar grubuna ait olup termoplastik, saydam plastik şeklindedir. Amorf moleküler yapılarından ötürü polisülfonlar saydam olup açık kahverengi tondadır. Polisülfon (PSU), yüksek mekanik dayanıma ve sertliğe sahip bir yüksek sıcaklık plastiğidir. Devamlı yüksek sıcaklıkta kullanıma ek olarak bu malzemenin üstün özellikleri geniş bir sıcaklık aralığında oldukça yüksek olan iyi sünme dayanımı, mükemmel boyutsal kararlılık, çok iyi hidroliz direnci ve iyi kimyasal uyumluluk şeklindedir.

PSU MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI
Yüksek çalışma sıcaklığı (160°C)
■Çok iyi hidroliz direnci (tekrar eden buharlı sterilizasyona uygun)
■Düşük sıcaklıklarda dahi yüksek tokluk

■Yüksek boyutsal stabilite
■İyi elektrik yalıtımı
■Yüksek mekanik dayanım

■Yüksek sertlik

■Geniş bir sıcaklık aralığında yüksek sürünme direnci

■İyi radyasyon direnci

TİPİK PSU UYGULAMALARI

Elektronik endüstrisi: Konnektörler, bobin gövdeleri, yüksek frekanslı izolatörler, lamba soketleri, kıvılcım koruma başlıkları ve anten soketleri

Mekanik mühendisliği: Yağ seviyesi göstergeleri

Gıda endüstrisi: Mikrodalga kaplar

Kimya endüstrisi: Valf sürgüsü, flanşlar, borular, pompa kılıfları ve kontrol pencereleri

PES – Polietersülfon

PES plastik, uzun süreli olarak üstün sıcaklık toleransına sahip bir yüksek sıcaklık mühendislik termoplastiğidir. PES polimeri, göreceli olarak düşük çentik duyarlılığı ile birlikte yüksek mekanik dayanım ve sertlik sunar. Ayrıca polietersülfon, iyi kimyasal dayanım ve hidroliz direnci de sunar. Amorf moleküler yapısından ötürü PES polimeri saydam olup açık sarımtırak kahverengi bir görünümdedir. Polietersülfon, dar toleranslı olan ve geniş bir sıcaklık aralığında boyutsal değişimin küçük olduğu uygulamalarda kullanım için ideal bir seçimdir.

PES MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI
İyi elektrik yalıtımı özellikleri
■Mükemmel kimyasal direnç

■Saydamlık

■İyi hidroliz direnci


PEI – Polieterimid 

Polieterimid veya PEI malzeme, yüksek mekanik dayanım ve sertliğe sahip bir amorf termoplastiktir. PEI polimeri , Sabic Ultem® reçine kullanılarak levha ve çubuk şekillerinde çekilir. Dolgusuz PEI termoplastik saydam ve sarı renkli olup olağanüstü mekanik, termal ve elektriksel özelliklere sahiptir. Dolgulu sınıflarda, boyutsal kararlılığın iyileştirmenin yanı sıra kullanıcılara daha yüksek çekme dayanımına ve sertliğe sahip bir polieterimid sunar.

PEI Ultem® plastik, poliarilsülfonlar ile benzer özelliklere sahip olmanın yanı sıra önemli avantajlar sunar. Polieterimidler , geniş bir sıcaklık aralığında oldukça yüksek sünme direncine ve yüksek sürekli çalışma sıcaklığına sahiptir. Dahası, boyutsal kararlılık ile birlikte çok iyi hidroliz direnci, polieterimid portföyünün özelliklerini tamamlar.

PEI MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI

Yüksek sürekli çalışma sıcaklığı (170°C)
■Yüksek mekanik dayanım
■Yüksek sertlik

■Geniş bir sıcaklık aralığında yüksek sürünme direnci

■Yüksek boyutsal kararlılık

■Çok iyi hidroliz direnci (tekrar eden buharlı sterilizasyona uygun)

■İyi elektrik yalıtımı

İyi radyasyon direnci

■Klora ve kostik/asidik temizlik maddelerine karşı iyi kimyasal direnç

PTFE – Politetrafloretilen 
PTFE malzeme (kimyada Politetrafloretilen olarak bilinir, piyasada Teflon® olarak adlandırılır), pek çok eşsiz özelliğe sahip yarı kristal bir floropolimerdir. Bu floropolimer, olağanüstü yüksek termal stabilite ve kimyasal direncin yanı sıra yüksek erime noktasına (çalışma sıcaklığı -200 ila +260°C, kısa süreli 300°C’ye kadar) sahiptir. Ayrıca PTFE ürünler mükemmel kayma özelliklerine, mükemmel elektrik direncine ve yapışmaz bir yüzeye sahiptir. Buna karşılık, diğer plastiklerle karşılaştırıldığında mekanik dayanımı düşük ve yoğunluğu yüksektir. Mekanik özellikleri iyileştirmek için PTFE plastikler cam elyaf, karbon veya bronz gibi katkılarla takviye edilebilir. Yapısından ötürü, Politetrafloretilen genellikle bir pres işlemi kullanılarak yarı mamul ürün haline getirildikten sonra talaşlı imalata tabi tutulur ve son şeklini alır.


PTFE MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI

Son derece yüksek kimyasal direnç

■Çok iyi sıcaklık direnci (çalışma sıcaklığı -200 +260°C, kısa süreli 300°C’ye kadar)

■Çok düşük sürtünme katsayısı

■Son derece düşük yüzey gerilimi (neredeyse hiçbir şey PTFE’ye yapışmaz, yapıştırılması veya kaynaklanması zor)

■Yüksek termal genleşme katsayısı

■Göreceli olarak düşük dayanım/sertlik

■Düşük dielektrik sabiti

■Alev direnci

PVDF – Poliviniliden florür
PVDF malzeme (kimyada poliviniliden florür olarak bilinir), talaşlı imalat için standart yarı mamul olarak levha ve çubuklar şeklinde imal edilir. Poliviniliden florür; opak, yarı kristal bir termoplastik floropolimerdir. PVDF, mükemmel kimyasal direnç ile karakterize olup, diğer floroplastiklerde görülebilecek düşük mekanik değerler ve/veya işleme güçlükleri gibi dezavantajları yoktur. PVDF malzemenin erime noktası 171°C’dir.


PVDF MALZEME ÖZELLİKLERİ VE SPESİFİKASYONLARI

Floropolimerlere kıyasla düşük yoğunluk

■Diğer floropolimerlere kıyasla iyi mekanik dayanım

■Yüksek sürekli çalışma sıcaklığı (140°C)

■Neredeyse hiç nem emilimi olmaması

■İyi boyutsal stabilite

■Yüksek kimyasal direnç

■İyi hidroliz direnci

■UV direnci

■Radyasyon direnci

■İyi elektrik yalıtımı

■Yüksek aşınma direnci